ghopopo
ghopopo
01-05-2017
Mathematics
contestada
Write a unit rate for the situation
Respuesta :
Аноним
Аноним
01-05-2017
Write 1 minute under it write x points next to that write 13 minute under that write 117 points the multiply 1x13 that's 13 do the same think to the bottom x times 13 then solve for 117x13 and that's your answer for x
Answer Link
corajune99
corajune99
01-05-2017
You can write it as a fraction and then simplify.
117/13 is equal to 9/1 or just 9.
The unit rate is 9 points per minute.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 75+ )
Otras preguntas
Apples cost $0.95 per pound and bananas cost $1.10 per pound. Brian bought a total of 10 pounds of apples and bananas for $9.95. Write a system to represent th
what geographical feature are shared by all four ancient chinese empires
Based on what you know about the changes and resources that helped the United States’ industries to grow, what changes would you expect to be taking place in Ch
An astronaut has a mass of 76.0 kg. What is the astronaut's stationary weight at a position 8960 kilometers above Earth's surface? Note: Earth's radius is 6380
Which statement BEST describes the process for participating in a physical activity? A. build endurance, make goals, improve agility B. become physically fit, d
These two governments colonized most of the area in south america Great Britain Portugal Spain the United States
Question Word Bank The old building looks menacing with giant, ugly ____ adorning the drab exterior walls.(wordbank>). facet, mandate ,pedigree, oracles, e
What was the impact of U.S. foreign economic policy during the 1920s?
How are proteins, lipids, and polysaccharides similar? A) They contain the same atoms and types of bonds between atoms. B) They are natural polymers composed of
Round 96.493 to the nearest tenth.