ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an example of cultural diffusion in the region? A. requiring strict adherence to Sharia B. women pursuing careers outside the home
Please help me due in about an hour I thought it was going over 9/1 but I got lost this is a dumb question sorry
what is most important in the formation of canyons?
Food assessment answer test
8s+7>-3(5s-4) Solve the inequality
HELP PLEASE !! how are waves, engery, and matter related??
Sam wants to buy 8 pencils and 6 pens, which cost a total of $8.50. He realizes he doesn't have enough cash and instead takes only 4 of each, which costs only $
Arturo’s father is asking him about his plans for tonight. Write the possessive adjectives that best complete the conversation. Modelo: --Arturo, ¿de qui
Julian wrote this number pattern on the board: 3,10,17,24,31,and38. Which of the numbers in Julian’s patterns are composite
Why is the city of nanjing extremely vulnerable to Japanese attack