hgri5769
hgri5769 hgri5769
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

ez20 chaarecter long

ez20 chaarecter long class=

Respuesta :

fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 03-02-2022

Answer:

24 oz has the lowest cost per ounce.

Step-by-step explanation:

12 oz ---> $2.49

1 oz --> $2.49/12

1 oz --> $0.2075

14 oz --> $3.15

1 oz --> $3.15/14

1 oz --> $0.225

20 oz --> $5

1 oz --> $5/20

1 oz --> $0.25

24 oz --> $4.56

1 oz --> $4.56/24

1 oz --> $0.19  ..........this is the lowest cost per ounce

36 oz --> $7.2

1 oz --> $7.2/36

1 oz --> $0.2

Answer Link

Otras preguntas

List possible limitations to scientific models
Points have the following physical properties: A.depth B.height C. thickness D. none
which purpose of government do armed forces fulfill?
Use PEMDAS to solve this problem 6÷2(1+2)=?
Round 5.28 to the nearest tenth
How are minerals grouped
How are atoms and elements related?
Identify the domain and range of the given relation. D: −2 ≤ x ≤ 2 R: −3 ≤ y ≤ 3 D: −3 ≤ x ≤ 2 R: −2 ≤ y ≤ 3 D: −3 ≤ x ≤ 3 R: −2 ≤ y ≤ 2 D: −2 ≤ x ≤ 3 R: −3 ≤ y
write a fraction that is between 0.1 and 1/5, has a whole -number numerator, and has a denominator of 100.then express an equivalent decimal form for this fr
How does the product 110 x n compare to the product 11 x n