iDetectYT982 iDetectYT982
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.

Respuesta :

rbartlow2806 rbartlow2806
  • 01-02-2022

Answer:

4 ounces   IF...

Step-by-step explanation:

(16 ounces to a pound)

are they asking how much each peach weighs? (16/4=4)

Answer Link

Otras preguntas

The images in The Great Figure primarily appeal to readers senses of touch and hearing. a. True b. False
What times what equals 7,000
Last month Maria hiked the 5-mile mountain trail a number of times and she hiked the 10-mile canal trail several times. Let x represent the number of times she
Cheerfulness, sadness, or nostalgia in descriptive writing is known as _____. point of view figurative language visual image dominant mood
Changes in immigration law have contributed to the recent increase of newcomers from Africa. a. True b. False
Our environment provides us with vital processes called ecosystem services. a. True b. False
What causes the output work of a machine to be less than the input work?????
The missing number in the series 9, ____, 6561, 43046721 is:
Find f. A) 7.4 B) 8.2 C) 10.5 D) 11.1
A boy pushes on a wagon so that it accelerates at a rate of 0.50 m/s2. The wagon has a mass of 24 kg. What is the magnitude of the boy's pushing force? (Ignore