eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

Seeing the colored traffic lights at an intersection as festival or holiday decorations rather than a warning of impending danger is a symptom of __________ a.
Write a formula for the given quanity. 1.The perimeter P of a rectangle with base B and Height H. 2. The Nth odd number,0 (1 is the first odd number,3is the se
Two example of fungi beside bread mould
Which of the following is a stimulant? a. Heroin b. Caffenine c. Morphine d. Tranquilizers
How does diet affect diabetes?
What is urbanization? A. a process in which an increasing number of people move to cities and suburbs B. a process in which the rural population of a region gr
with what is Susan B. Anthony associated
Why is Rosa parks called the mother of the civil rights movement?
According to the map above, all of the following areas have a high population density except __________. A. the eastern coast of China B. Japan C. South Korea D
Advise a friend who responds to conflict by confrontation on why it is not healthy in sustaining positive relationships