msadiya1987
msadiya1987 msadiya1987
  • 03-06-2021
  • English
contestada

"she is ebony beauty "what figure of speech is it​

Respuesta :

njal0376
njal0376 njal0376
  • 03-06-2021

Answer:

metaphor because it says "is"

Answer Link

Otras preguntas

9 pounds of ground beef cost $40.32. What is the price per ounce?
PLEASE HELP IVE BEEN STUCK FOR HOURS!
Please help I’m very confused I will mark brainliest
ANSWER IT CORRECTLY AND ILL GIVE BRAINLIST I think that’s what it’s called
Teach me how to yeet
Please help it’s homework and I need answers quick
1. m’+9 = 58m=2. 7e² = 28erd=3. d? + 6 = 704 n - 10 = 62N=​
PLZ HURRY IT'S URGENT!!!! A box contains 2 bags of corn chips, 8 bags of potato chips, and 10 bags of pretzels. One bag is chosen at random. What is the probabi
Does being stranded without adults sound fun or scary? What would be enjoyable? What might be bad or scary?
A teaspoon of powdered caffeine can be as deadly as a teaspoon of ricin. True or False