krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

Convert 3.521 g to ___ mg
When making a turn at an intersection where there are two or more lanes in each direction, you must?
Prior to the 20 century, the largest intercontinental migration of people in history was
Car wax mostly contains beeswax and carnauba wax. These large hydrocarbons are ideal to use because they _____ water. A) absorb B) contain C) incorpo
point B lies between points A and C on AC let X represent the length of segment a b in inches
is there a different rectangle that you could cover with 6 color tile
Find x in the triangles
WILL GIVE BRAINLIEST, AMAZING RATING, AND THANKS!
Please help I will reward brainly please help
Is the sustainability of the atmosphere affected by the melting of the arctic ice cap