jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

How many atoms are in 200.0 grams of Sulfur (S)?
Original Price = ? Percent of Discount = 5% Sale Price = $57
Jeff and his coworkers frequently visit a local bar on their way home from their second-shift factory jobs. They are anxious to reach the bar on this particular
Any ideas on writing a poem for the stereotype, "All asians are good at math?"
Outline one advantage of sourcing food locally in the UK.
What’s the volume of a cylinder with a base of 25 and height of 6
7. Customers must spend a minimum of $25 at an online store to receive free shipping. A customer ordered 10 tubes of paint and an easel. - Each tube of paint co
HELPPPPPPPPPP HELPPPP ILL MARK YOU BRAINLIST
Use words from the list to explain each statement below.HELPPP‼️
Binder Corporation agreed to build a warehouse for a client at an agreed contract price of $4,000,000. Expected (and actual) costs for the warehouse follow: 201