arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

What does the underlined phrase indicate about the author's feelings toward Frida Kahlo?
Please help. I need this done badly.
6 The Clause Exercise 24. Clauses. (1) In the first blank, write n. if the italicized clause is used as a noun, adj. if used as an adjective, or adv. if used as
Solve x^2= 20 , where x is a real number.
does right circular cone have apex?
Find the slope (rate of change) of the line. A. 5 B. -5 C. 1/5 D. -1/5
which is faster 2.5 miles per hour or 0.5 miles per hour
If the weight of a package is multiplied by 5/6 the result is 10 lbs. Find the weight of the package. 1) 8.3 2) 50 3) 60 4) 12
Please help. I need this done badly.
Using FGLS with 1/hˆ as the weights leads to unbiased estimators from the WLS regression in step 5 of the previous question.A. TrueB. False