Brooklynnromita Brooklynnromita
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Alan bought a package of 6 socks for $8.99. Brittney bought a package of 12 socks for $16.25. which was the better buy? explain

Respuesta :

ezwin224 ezwin224
  • 02-02-2021

Answer:

12 socks for $16.25.

Step-by-step explanation:

divide 8.99 by 6 you get 1.49.

divide 16.25 by 12 you get 1.35.

clearly, the second one is cheaper.

Answer Link
claraiscool63
claraiscool63 claraiscool63
  • 02-02-2021

Answer:

Brittney’s was the better buy.

Step-by-step explanation:

The first option was 1.49 per unit and the second was 1.35 per unit.

Answer Link

Otras preguntas

The density of water is the greatest at a temperature of A. 277 K. B. 273 K. C. 0 K. D. 4 K.
What is the total amount of money owed by the government? A. the national investment B. the national debt C. the national deficit D. the national balance
Paris is southeast of london true or false
Frog hearts have a chamber where deoxygenated blood can mix with oxygenated blood. What structure would help prevent this mixing? A. atria B. pericardium C. se
Find the present change 70 to 56
how would you do 88.6 x5.01 _____ In traditional algorithm? Offering 54 points
Dinosaurs roamed Earth during the
Central America serves as a(n) _____________ between North and South America A. isthmus B. canal C. highland D. plateau
Humans have no impact on the climate. a. True b. False
The Ring of Fire is a major belt of volcanic activity circling the Pacific Ocean. a. True b. False