rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

does Spain have organizational culture (explain pls)​
How is the phrase “law and order” a code against Black power and supremacy? What is the relationship to the sudden narrative around Blue lives matter?
Which of the following are peripheral devices that could be connected to the computer you are using? Web camera Mouse Keyboard Graphics card
Question 5 of 10 What can you infer about Romeo's character from this conversation in the Capulets' garden? ROMEO What shall I swear by? JULIET Do not swear at
The Directory rises to power following the Reign of Terror. ? Napoleon Bonaparte seizes absolute control over France. Which statement best completes the diagram
In the play, the setting helps to reveal how each brother feels about moving. Write a paragraph supporting this statement. Cite at least two pieces of evidence
Work out the coordinate of R​
we bought food this week
it is a routine composed of yells and cheers gymnastic skill and dance
Was the TV dinner was a huge step forward for American cuisine. true or false