rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Coordinates of the fourth vertex, c?
how much is 2 plus 9​
what is the configuration of NE
A 2 kg block is lifted vertically 2 m by a man What is work done by the man?
Solve the three equations in the table by factoring. Then enter those factors and the solutions in the table. Equations: x^2 + 10 = 0, 4x^2 + 25 = 0, x^2
Calculate the pressure exerted on the ground when a woman wears high heals. Her mass is 65 kg. and the area of each heal is 1 cm^2.
Find (-2) for (x) = 5•3*.
Which is an act of violence that can occur during daiting
According to the narrator of “Everyday Use,” how are Maggie and Dee different?
Which situation is an example of conflict? O A. Two men discuss their childhood together and how they became lifelong friends. O B. An old dog gets a new life i