jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

What system helps the body maintain homeostasis by giving it the nutrients it needs to preform different functions.
Which of the following countries is NOT a developed nation? a. United States b. Canada c. Australia d. Mexico
A school cafeteria serves 200 students every 4 hours. At this rate, how many students can be served in 7 hours?
How can you explain photosynthesis?
Animals without backbones are called ________________. a. arthropods c. invertebrates b. chordates d. vertebrates
The answer to 3 problems 1/4 foot= how many inches. 3/4 year = how many months. 3/5 meter= how many centimeters.
There are 26 biscuits altogether on two plates. The second plate has 8 fewer biscuits then the first plate. How many biscuits are there on each plate?
Which of the following is a program used to prevent computer viruses from infecting a computer? a. McAfee b. Mozilla Firefox c. Safari d. Windows Defender
How do I shade 1/3 of a rectangle
What were the 3 major causes of WW1?