bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

1 Write a short formal speech​
Help me plz It is my assignment Answer right
2) (11,-1), (-1, -6)
25 points to answer (these are simple Spanish questions) 1. Yesenia: ¿Qué hiciste durante las vacaciones? Pepe: Mi familia y yo ___(ir) a las montañas y ¡tuvimo
i need help some help with these questions.
Lincoln middle school plans to collect more than 2,000 cans of food in a food drive. So far, 668 cans have been collected. Write and inequality to find numbers
25.0 g of mercury is heated from 25°C to 155°C, and absorbs 455 joules of heat in the process Calculate the specific heat capacity of mercury.
write the expression/equation for each of these statements, don't answer the equation. no need to use units
I WILL GIVE BRAINLIEST!! During this musical period, the music is referred to as "Absolute Music." The Classical Period Renaissance Period Medievel Period The R
In the figure below, ABCD is a rectangle and DA and CB of radii of circles tangent externally, AB = 4cm