deadpoolwilson10121 deadpoolwilson10121
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zeke has $40 for gas. Gasoline costs $2.45 per gallon.His truck runs 15 miles per gallon. How many miles can he go with his $40?

Respuesta :

jordank223 jordank223
  • 02-10-2020
$40/$2.45 = 16 gallons
15 x 16 = 240 miles
Answer Link
jeffkotnis
jeffkotnis jeffkotnis
  • 02-10-2020
16.3 x 15 = 244.5 miles approx.
Answer Link

Otras preguntas

geometry....have no idea whats this is...little help please?
What flows but has definite volume
what did Jane Addams try to do? A) Help victims of natural disasters by creating the american red cross B) Educate freed slaves by opening schools in the new so
Less work was done. What is one possible reason why this has happened? There was more force applied; therefore, there was less movement. There was less force
In order to maintain a checking account, you need to record all your transactions in a check register and _____. ( a. call the bank each month to find out which
5. Traditional classifications tended to take into account primarily A. extinct organisms. B. RNA similarities. C. DNA similarities. D. visible similarities
for every basket amanda makes her grandfather gives her 2$. how many baskets does she have to make to get 25$
Can someone explain a Career pathway and a career cluster please.
I am the middle number of three numbers whose total is 31. The largest is 3 more than 5 times the smallest. What number am I?
Our difference is 12. Our product is 81. What are the two numbers.