velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

The price of a gallon of gasoline is $1.80. The price when Ryan's mother started driving was 1/4 of the current price. What was the price of gasoline when Ryan
Which equation is quadratic in form? 2(x + 5)2 + 8x + 5 + 6 = 0 x6 + 6x4 + 8 = 0 7x6 + 36x3 + 5 = 0 4x9 + 20x3 + 25 = 0
help me plz with my hw
How is a delta formed
where is copper in the periodic table?
Point R is the midpoint of line segment XY. If XR=3n+1 and YR=16-2n, what is the length of line segment XY? Please explain your work.
Use the graph; Describe the association between the year and the distance jumped for the years after 1988.
Which value is equivalent to 8.7% written as a decimal? A.0.87 B.8.7 C.0.087 D.87.0
1,000X8000-1000+4000X50
What is the value of y in the equation 2(2y – 14) = 0? 4 5 6 7