shyanneprice shyanneprice
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

libby spent 2.50 on 10 picies of gum at this rate how much will 22 piecies of gum cost

Respuesta :

chomperschomp14
chomperschomp14 chomperschomp14
  • 01-10-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

2.50divided by 10= .25

.25 times 22= 5.50

Answer Link

Otras preguntas

6624 prime factorization exponential nation
Discuss the information found on a Time-Phased Force Deployment Data (TPFDD)
In reviewing the retrieved literature, 3 main components of literacy were identified_______
What times what equals 18 but the same numbers need to also equal what plus What to equal 9
Chang is driving on a highway. He uses one gallon of gas every 40 miles he drives. The distance, D (in miles), he travels on g gallons of gas is given by the fo
The diagram shows two right triangles. Is it true that and must be equal? 32° A. Yes, because the triangles are similar. B. Yes, because the triangles are both
two angles are complementary one angle has a measure of 40, and the other has a measure of (8x 2), what is the value of x?
28. Towing Fees Sun Towing Company charges $50 plus $3 per mile to tow a car, whereas Star Towing Company charges $60 plus $2.50 per mile. Write the equations t
It happens every two weeks like clockwork. Which type of figurative language is used? a. onomatopoeia b. personification c. metaphor d. idiom
hkonolk,.kn.iohor Complete the table for the function y=3x. x y – 1 0 1 2