andrewbarth8 andrewbarth8
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three ice cream cones cost $8.25 at this rate how much do two ice cream cones cost

Respuesta :

taaaaan taaaaan
  • 01-10-2020

Answer:

2 ice cream cones cost $5.5

Step-by-step explanation:

3x = 8.25

x = 2.75

2x = 5.5

Answer Link
ShaliaMckay18
ShaliaMckay18 ShaliaMckay18
  • 01-10-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

To get the answer you will divide 8.25 by 3 to get the cost of 1 cone and the multiply that by 2

Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of 3/2x and 7/4x
how are crystal minerals classified
(x-4)/(y+2)=5 how do i solve this?
what is the solution to the equation? 16+x-11=18-5
5(wx-v)=9(x+v) make x the subject
What is 127% reduced as a fraction?
Write Standard from y=-9/5x+3 ??
In a destructive wave, ___. a. backwash is stronger than swash b. swash is stronger than backwash c. water hits the beach in a straight line d. sand and small r
Read the following sentences. Select the answer if the underlined term in a sentence is used correctly. Choose all answers that are correct. A. Julius Caesar wa
Is a satellite orbiting earth free from earths gravity ? Why or why not