ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

Did the columbian exchange and colonization help or hurt the native population?
PLEASE!!!!!!Use the diagram and complete the steps to find the measure of the angle of depression from the top of the hoop to Lisa. The length of the shortest
25 POINTS! Heres The Question: To evaluate the defect rate of its memory chips, an integrated circuit manufacturer tests every 100th chip off the production lin
List four types of government that existed in Ancient Greece at various times throughout history
Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 924 is divisible by. (Check all that apply.) 2 3 5 7 11
find the perimeter note that the arc represents a semicircle . use 3.14
When you press on the gums, release the pressure, and then measure the time it takes for the gums to return to the starting color, you're checking
If ΔABC ∠ΔDEC, what is m∠D? A) 40° B) 150° C) 60° D) 80°
3/4 (2(2+4k) + 2(3+3/2k))
Jamie drew a quadrilateral that is not a parallelogram. Which shape could Jamie have drawn?