amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In what city and in what year was the constitution written
which of these events are an example of urbanization
What is the name of the office that assists students with federal aid
In this passage from act IV of Romeo and Juliet, Lord Capulet is preparing for Juliet’s wedding after threatening to disown her if she refuses to marry Paris. W
Why was the Federal Reserve Act so important?
what the answer |x-5|-3=-1
Which eventually led to conflicts between settlers and American Indians in Virginia
Because of the devastation of World War l, what best describes international attitudes toward Germany?
A compound is 2.00% H by mass, 32.7% S by mass, and 65.3% O by mass
3(4x+1)+6(x-3)I need help with this