kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

A student answers 60% of the questions on a math exam correctly If she answers 42 of them correctly how many questions are on the exam?
which of the following statements is false concerning brain?
the french word sept and the greek word hepta mean _____. help september seven
What is a negative effect of photosynthesis for the carbon cycle?
What are two ways in which the colonists rebelled against the taxes.?
Which is the primary nutrient we get from fruits and vegetables? fats proteins vitamins
Ethan made 6 1/2 quarts of soup. he served 1/2 of the soup. how much soup was left over?
While listening styles differ, everyone can use the same listening strategies to become more effective listeners. True or False?
What were the advantages of integrating railroads into one interconnected?
Rachel enjoys exercising outdoors. Today she walked 5 2/3 miles in 2 2/3 hours. What is Rachel’s unit walking rate in miles per hour and in hours per mile?