yinglinzhu yinglinzhu
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00

Respuesta :

mikewithhayde
mikewithhayde mikewithhayde
  • 03-01-2019

Answer:

12 bars of soap for $10.00, but actullay the are both the same. if u buy 5 bars of soap for $4.00 then the next time u buy 7 bars of soap, your are still using the same amount of money.

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

Write an equation for 22 = -11k
meet.go ogle.etj-dovn-kds.​
use the cross products property to solve the proportion 10/7 equals 8 / K what does k equal ​
2) Carrie missed 9.6% of the problems on a test. The test had a total of 125 problems. Which of the following is the best estimate of the number of problems Car
Please help me if u can
Read the sentence below. Kirell is a popular comedian in our city, though not everyone appreciates his sense of humor. The underlined part of the sentence is a/
Comprei 15 rolos para uma instalação elétrica gastei 3/8 de 1 rolo quantos trabalhos eu posso realizar com o material comprado?
Which three situations are best for using an indirect strategy to deliver a negative message?The sender needs to be tough on the recipient.The news affects the
write a summary on theme. On the Oregon Trail
Which ordered pair is a solution to the system of inequalities below? (x - 5y > -10 4x - y = 24 (10,3) (10,6) (1,5) (4,-8)