spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

How do I solve for x? X+6x=56
in the xy-plane above, point c has coordinates (6,9). which of the follwoing is an equation of the line that contains points 0 and c?
List all the commonwealth games mascots from 1982-2014
where does the shadow of the shuttle in space form?
where does the shadow of the shuttle in space form?
State whether the following statements are true or false. Justify.(i) For an arbitrary binary operation * on a set N,  a * a = a ,  for all a * N.(ii) If * is a
the graph below shows the distribution of students grades on their last math test. Based on the Empirical rule, what percent of students made.. *btwn 80 n 85 o
How is 3x-y=8 and x+2y=5 solved by combination (addition)?????
in a parallelogram one angle is 9 times the size of another. find the measures of the angles
Multiply these fractions (Lowest Terms) a) 2 x 3/4 b) 3 x 3/5 c) 4 x 1/3 d) 6 x 2/5 e) 1/2 x 1/4 f) 4/5 x 2/3 g) 5/6 x 3/4 h ) 1/10 x 2/3 i) 2 1/5 x 1/