peggyford
peggyford peggyford
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

William purchase 1/2 dozen cookies for $5.88. How to determine the unit cost of the cookies

Respuesta :

vanessasteed vanessasteed
  • 03-11-2018
You divide 5.88 by 12 and you get your answer
Answer Link
ameliecatslove
ameliecatslove ameliecatslove
  • 03-11-2018

To get the unit cost you have to divide 5.88 by 6

ANSWER:

0.98

Answer Link

Otras preguntas

How did the mountains in Greece contribute to the rise of city-states?
What is the difference between "Herr" and "Herrn"?
Susan ........ (Run) to school because she was late.
Suppose 5\8 of the area of a garden is flowers. Zinnias cover 3\4 of the flower area. What fraction of the garden is zinnias?
four yardequal Blank feet
i need help with this question
3+1/4x greater than 11
In which system of government would states function independently of each other?
in what area of Europe were the majority of warsaw pact countries
EASY SCALE FACTOR SHOW WORK